Szukaj Pokaż menu
Witaj nieznajomy(a) zaloguj się lub dołącz do nas
…NIECODZIENNIK SATYRYCZNO-PROWOKUJĄCY

7 zaskakujących zależności między muzyką a ludzkim mózgiem

54 281  
188   39  
Z muzyką - przez mniejsze lub większe "m" - mamy do czynienia na każdym kroku. Nic więc dziwnego, że ma ona wpływ na ludzki organizm. Zaskakujące jednak - jak duży.

#1.

Muzyka rozwija mózg. Przeprowadzono badanie, w którym porównano mózgi muzyków zawodowych, amatorów oraz ludzi niegrających w ogóle pod kątem ilości substancji szarej, budującej ośrodkowy układ nerwowy. Okazało się, że jej zawartość jest proporcjonalna do intensywności gry na instrumentach - najwięcej substancji szarej mieli muzycy zawodowi, najmniej zaś ci od muzyki stroniący.

#2.


Za odczuwanie przyjemności odpowiada dopamina - tzw. hormon szczęścia, który wydziela się pod wpływem sprzyjających impulsów, choćby w trakcie seksu czy smacznego jedzenia. Okazuje się, że podobnie rzecz ma się pod wpływem muzyki - słuchanie odpowiedniej muzyki prowokuje proces takich samych reakcji jak talerz ulubionego przysmaku.

#3.



Muzyka ma wpływ na rytm bicia serca. Tempo i rytm muzyki odbierane przez ludzki mózg sprawiają, że zmianie ulega rytm bicia serca, ciśnienie krwi czy oddech. Zmiany nie powodują oczywiście idealnego dopasowania, niemniej jednak są one wyraźnie zauważalne.

#4.


Odpowiednio dobrana muzyka pozwala odwrócić uwagę na przykład podczas ćwiczeń fizycznych i tym samym poprawić ich efektywność. Trenujący do pewnego stopnia "nie zauważa", jak bardzo się zmęczył i w efekcie ćwiczy dłużej z większym zaangażowaniem. Dobry nastrój towarzyszący słuchaniu ulubionej muzyki także nie pozostaje bez znaczenia dla treningu.

#5.


Rodzaj muzyki, której słuchamy, bezpośrednio wpływa na nasz nastrój - to zauważamy świadomie. Jej wpływ jest też nieco głębszy, co dowiódł eksperyment, w ramach którego badanym odtwarzano fragmenty różnej muzyki i proszono ich o ocenę zupełnie neutralnych wyrazów twarzy. Smutna muzyka, choćby odtwarzana tylko przez chwilę, sprawiała, że ludzie częściej dopatrywali się na pokazanych twarzach smutku. Wesoła - przeciwnie.

#6.


Jaki wpływ ulubiona muzyka ma na styl prowadzenia samochodu? Uspokaja? Bynajmniej. Kierowcy, których poddano badaniu, mieli tendencję do częstszego popełniania błędów i agresywnych zachowań, kiedy z radia płynęły utwory, które znali. Najbezpieczniejsza okazała się muzyka nieznana i z nieinteresującego kierowcy gatunku. Działała nawet lepiej niż cisza wewnątrz samochodu.

#7.



Zwykło się uważać, że lekcje muzyki w polskich szkołach nie przynoszą większych rezultatów niż to, że już po kilku semestrach katorgi (głównie rodziców) adept sztuki instrumentalnej jest w stanie wydusić "Wlazł kotek na płotek" na flecie. Tymczasem u dzieci, które w szkołach solidnie uczy się muzyki, obserwuje się większą łatwość do nauki języków, lepiej rozwiniętą wyobraźnię przestrzenną czy nawet nieco wyższe IQ!

Źródła: 1, 2, 3
4

Oglądany: 54281x | Komentarzy: 39 | Okejek: 188 osób

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą
Najpotworniejsze ostatnio
Najnowsze artykuły

09.05

08.05

Starsze historie

Sprawdź swoją wiedzę!
Jak to drzewiej bywało