Szukaj Pokaż menu

Suknia ślubna z piany – Zdjęcia zrobione w idealnym momencie

40 483  
241   22  
W wykonaniu takiego zdjęcia wielkiej filozofii nie ma. Trzeba tylko uchwycić odpowiedni moment w odpowiednim czasie. Problem jest tylko z tym momentem i czasem.

Błędy w oprogramowaniu, które okazały się całkiem zabawne

31 466  
135   39  
Technologia rządzi się własnymi prawami. Czasem jednak wkradają się pewne błędy, które potrafią być równie niezrozumiałe, co zabawne.

Krótka historia najskuteczniejszej broni przeciwpancernej

21 631  
210   24  
O „pociskach przeciwpancernych” słyszał każdy, kto ma telewizor lub komputer. Ale jak one właściwie działają, w jaki sposób są w stanie przebić gruby czołgowy pancerz? Kiedy powstały (podpowiem – dużo wcześniej od czołgów), kto je wymyślił? Na wszystkie te pytania w krótkiej kompilacji informacji odpowiada Jakub Oboza na swoim koncie na X.

Na wstępie jedno wyjaśnienie – opis dotyczy głowic kumulacyjnych. Nie jest to jedyny rodzaj amunicji przeciwpancernej, są też inne, które nie będą tutaj omawiane (dop. red.).

Ładunek kumulacyjny (kumulacja – „zjawisko fizyczne koncentrujące i ukierunkowujące falę detonacyjną w ładunku kumulacyjnym do wytworzenia strumienia kumulacyjnego jako głównego czynnika rażenia przeciwpancernego”) to historia ignorowanego wynalazku. Początkowe informacje o ładunkach kumulacyjnych pochodzą z 1792 roku, gdy Franz Xaver von Baader, niemiecki inżynier górniczy, zauważył, że stożkowa wolna przestrzeń przed czołem ładunku wybuchowego może zwiększyć jego przebijalność w kierunku, w którym jest skierowana.


Von Baader promował tę ideę w czasopiśmie górniczym jako sposób na zredukowanie zużycia materiałów wybuchowych. Pomysł jednak się nie przyjął, ponieważ górnicy z Niemiec i Norwegii, którzy tak eksperymentowali, używali prochu strzelniczego, który ma mniejszą prędkość spalania.

Niska prędkość spalania sprawia, że skumulowana fala detonacyjna nie powstaje. Do ładunków kumulacyjnych nadają się materiały wybuchające z prędkością 3-9 kilometrów na sekundę. Takie jak NG, TNT, TNP, TNX, RDX, HMX, PETN, TATP, TATB czy HNS.


W 1883 r. Max von Foerster, szef niemieckiej firmy Wolff & Co, produkującej nitrocelulozę, z sukcesem odpalił ładunek kumulacyjny. W 1886 r. Gustav Bloem z Düsseldorfu zgłosił w Niemczech patent dla detonatorów o skoncentrowanym działaniu. Dopiero w 1888 r. Charles E. Munroe odkrył i opisał efekt, który został nazwany efektem Munroe. Stworzył on ładunek kumulacyjny, który wypalał w płycie stalowej napis „USN” (od United States Navy). Munroe był pracownikiem U.S. Naval Torpedo Station.

W 1932 r. austriacki uczony Franz Rudolf Thomanek zbudował pierwszy pocisk przeciwpancerny oparty na zasadzie działania głowicy kumulacyjnej. Rząd Austrii jednak nie wyraził zainteresowania, więc Thomanek przeniósł się do Berlina.


W 1938 r. podczas badań nad ładunkami kumulacyjnymi Rudolf Thomanek zdał sobie sprawę ze znaczenia wkładki kumulacyjnej, która podczas wybuchu zamienia się w strumień stopionego metalu o ogromnej prędkości.


W międzyczasie szwajcarski chemik Henry Hans Mohaupt niezależnie doszedł do tych samych wniosków, które przedstawił armiom Szwajcarii, Francji, Niemiec i Wielkiej Brytanii.


Podczas drugiej wojny światowej efekt kumulacyjny zaczął być masowo stosowany przez wszystkie strony konfliktu, między innymi w pociskach przeciwpancernych do armat czołgowych, w granatnikach przeciwpancernych (niemieckich Panzerfaustach, brytyjskich PIATach, amerykańskich Bazookach) czy radzieckich granatach ręcznych RPG-43.


Pocisk z ładunkiem kumulacyjnym to rodzaj granatu, który przekazuje swoją energię chemiczną podczas wybuchu. Dzięki skupieniu fali uderzeniowej większość energii może być przekazana w jednym miejscu, co potęguje znacząco efekt. Aby uformować strumień kumulacyjny, potrzebny jest odpowiedni kształt głowicy oraz dystans do celu podczas detonacji.


Jeśli dystans jest za mały, strumień się nie formuje i fala detonacyjna będzie przypominać normalną detonację ładunku wybuchowego. Wkładka kumulacyjna, która tworzy stożek wewnątrz pocisku, podczas wybuchu zamienia się w strumień super szybkiego stopionego materiału (np. miedzi), który wypłukuje wszystko, co jest przed nim. Bez wkładki mamy do czynienia z ładunkiem kumulacyjnym, a z wkładką mamy do czynienia z penetratorem formowanym wybuchowo (EFP, Explosively Formed Penetrator).


Do obrony przed ładunkami kumulacyjnymi stosuje się pancerze reaktywne (ERA) oraz niereaktywne (NERA). Na zasadzie walki miecza i tarczy, do pokonywania pancerzy ERA przy użyciu pocisków kumulacyjnych stosuje się głowice tandemowe, które składają się z dwóch głowic. Rolą pierwszej jest detonacja lub wytworzenie otworu w pancerzu reaktywnym, a rolą drugiej penetracja właściwego pancerza.


Głowice kumulacyjne mogą mieć rożne kształty – może być to stożek, kształt litery W czy zupełnie inny. Ładunki kumulacyjne mogą być stosowane też w formach prostych czy okrągłych, do np. cięcia wybuchowego takich obiektów, jak słupy, drzwi itp.

210
Udostępnij na Facebooku
Następny
Przejdź do artykułu Błędy w oprogramowaniu, które okazały się całkiem zabawne
Podobne artykuły
Przejdź do artykułu Jak wygląda korzystanie z telefonu z Androidem - studium przypadku
Przejdź do artykułu Ciekawostki z czasów II Wojny Światowej
Przejdź do artykułu Największe obciachy ostatnich dni - Ta 21-latka robi po pijaku okropne rzeczy
Przejdź do artykułu Historia powstania najsłynniejszego myśliwca świata
Przejdź do artykułu Czasami mniej znaczy lepiej, czyli przykłady świetnego designu
Przejdź do artykułu Jak w czasie drugiej wojny światowej kandydaci na pilotów RAF uczyli się walki
Przejdź do artykułu Typowe matki w akcji - jak tu ich nie kochać?
Przejdź do artykułu Matka roku – Niecodzienne sytuacje na gifach
Przejdź do artykułu Wielka zagadka ukryta w myśliwcu F-16

Dobra, dobra. Chwila. Chcesz sobie skomentować lub ocenić komentujących?

Zaloguj się lub zarejestruj jako nieustraszony bojownik walczący z powagą